NEW Sovereign Union Facebook Page

DRAFT AGENDA - Sovereignty Workshop & Frontier Wars Memorial March - Canberra 22 - 26 April 2017

AGENDA

Choose a Day or Scroll down page
Day 1 Day 2 Day 3 Day 4 Day 5
Aboriginal Embassy Canberra - Camp at the Embassy (BYO Everything)

Sovereignty Workshop

Saturday 22 April 2017 - Aboriginal Embassy, Canberra

AGENDA - DAY 1
Day 1:Saturday 22 April 2017 - Location: The Meeting Tent
Circle Topic: Rebutting inclusion in the Constitution, that threatens our Sovereignty
TIME PRESENTERS DESCRIPTION FACILITATORS
8:30 – 9:00
REGISTRATION

Christine Palmer, Kayteje:
Krystal Hurst, Worimi
9:00 – 9:10
Minute Silence &
Acknowledgement of Country
9:10 – 9:40
Bejam,
Dennis Walker - Nunukel

Ucadia - True Sovereign Law is the oral tradition of the tribes. Our struggle is not about Black & White, it's about good & evil.

David Peachey, Wiradjuri
9:40 – 10:40
Isobelle Anderson, Kurjin

Context of official complaint against Referendum Council's Dialogues in Cairns

David Peachey, Wiradjuri
10.40 –10:50
Q & A
 
10.50 –11:00
Morning tea break
11:00 –12:20
Lidia Thorpe
Krautungalung People of the Gunnai Nation

Treaties processes in Victoria after rejecting referendum proposals

Ruth Gilbert, Wiradjuri
12.20 –12.30
Q & A
 

12.30 –1:50

LUNCH BREAK

+ Frontier Storytelling

1:50 – 2:50
Serene Fernando, Gomeroi
Alice Haines, Gomeroi
Ruth Gilbert, Wiradjuri

Anti R & Vote NO:
The Referendum NO case:
Threat to First Nations/Tribal Sovereignty in Constitutional Recognition

Hamid Bin Saad, Nyikina
2:50 –3:00
Q&A
3:00 – 3:15
Afternoon tea break
3:15 – 5:00
OPEN FORUM CIRCLE

OPEN FORUM CIRCLE

Marbuk, Barkinji
Fred Russell, Wiradjuri
4:45 – 5:00
Q&A
5.30 – onwards
Dinner
– Bring a plate of food for sharing
@ABORIGINAL EMBASSY
6.30 – onwards
Music exchange / cultural exchange

Movies and Music

MC


Day 1 Day 2 Day 3 Day 4 Day 5

Sovereignty Workshop

Sunday 23 April 2017 - Aboriginal Embassy, Canberra

AGENDA - DAY 2
Day 2:Sunday 23 April 2017 - Location: The Meeting Tent
Circle Topic: Taking the Grassroots Sovereignty Movement Forward
TIME PRESENTERS DESCRIPTION FACILITATOR
8.30 – 9:00
BANNER-MAKING

REGISTRATION

Krystal Hurst, Worimi, ++
9:00 – 9:45
Uncle Ray Peckham, Wiradjuri

Wisdoms from decades in the struggle

Rick Martin, Wiradjuri
9:45 –10:50
Christine Palmer, Kayteje
Raymond Campbell, Kayteje
Narelle Hutchings, Wiradjuri

Towards a Sovereignty School & healing:
Shut Youth Prisons
Dondale & Bush Mob
"The streets ain't gettin' my kid!"
10:50 –11:00
Q&A
11:00 –11:15
Morning tea break
11:15 –12:20
Dave Peachey, Wiradjuri;
Serene Fernando, Gomeroi;
Narissa of Narjon,
Lidia Thorpe, Krautungalung People of the Gunnai Nation
Alice Haines, Gomeroi
Ruth Gilbert, Wiradjuri;
Krystal Hurst, Worimi;
Sam Muir-Chalmers, Yanyula;
Mark Polina, Nyikina (tbc);
Nelson Polina, Nyikina (tbc);
Roxley Foley, Gumbayggyr;
Rick Martin, Wiradjuri;
Julie Russell, Brinja-Yuin;
all welcome

YOUNGER GENERATIONS CIRCLE
Workshops on ways forward
[Feel free to be a listener if you don't want to talk]

Marbuk, Barkinji
Christine Palmer, Kayteje
Fred Russell, Wiradjuri
12:20 –12:30
Q&A
12:30 – 1:50
LUNCH BREAK
+ Frontier Storytelling
1:50 – 3:00
As above -all welcome

YOUNGER GENERATIONS CIRCLE - continued
any issues to be clarified ?

Marbuk, Barkinji
Christine Palmer, Kayteje
Fred Russell, Wiradjuri
3:00 – 3:15
Afternoon tea break
3:15 – 5:00
As above …

YOUNGER GENERATIONS CIRCLE - continued
Strategies, ways forward, resolutions, actions

Marbuk, Barkinji
Christine Palmer, Kayteje
Fred Russell, Wiradjuri
5:30-onwards
Dinner - bring a plate of food for sharing
6:30 onwards
Music exchange/
cultural exchange

Movies and Music


Day 1 Day 2 Day 3 Day 4 Day 5

Sovereignty Workshop

Monday 24 April 2017 - Aboriginal Embassy, Canberra

AGENDA - DAY 3
Day 3:Monday 24 April 2017 - Location: The Meeting Tent
Circle Topic: All day workshop: Defining Sovereignty & how to make it work
TIME PRESENTERS DESCRIPTION FACILITATORS
8:30 –9:00
BANNER-MAKING

REGISTRATION

Christine Palmer, Kayteje
9:00 –10:50
Ghillar, Michael Anderson – Euahlayi
+++

DEFINING SOVEREIGNTY,
Self-determination.
Importance of flags/totems & heraldry

Lidia Thorpe, Krautungalung
People of the Gunnai
10:50 –11:00
Q & A
 
11:00 –11:15
Morning tea break
11:15 –12:20
Ghillar, Michael Anderson, Euahlayi +++

OUR LAW IS THE LAW OF THE LAND:
Continental Common Law
v British Common Law

Hamid Bin Saad, Nyikina
12:20 –12:30
Q&A
12:30 –1:50
LUNCH BREAK
+ Frontier Storytelling
1:50 –2:50
Ghillar, Michael Anderson, Euahlayi +++

TREATIES & SELF-GOVERNANCE
International legal norms
Unilateral Declarations of Independence & UDIs ;

Serene Fernando, Gomeroi
2:50 –3:00
Q & A
 
3:00 –3:15
Afternoon tea break
3:15 – 5:00
Ghillar, Michael Anderson, Euahlayi +++

Know when we are winning:
Asserting Sovereignty & UDIs
& in the courts
5:30pm for 6pm
LOCATION: Top of Mt Ainslie
Side event: Anzac Peace Vigil,
Top of Mt Ainslie walking down to War Memorial & Anzac Parade
5:30 onwards
or Dinner @ Embassy
– bring a plate for sharing
6:00 onwards
Movies and Music


Day 1 Day 2 Day 3 Day 4 Day 5

March for Frontier Wars Massacres and Conflicts

Tuesday 25 April 2017 - Anzac Parade cnr Constitution Ave. Reid

AGENDA - DAY 4
Day 4:Tuesday 25 April 2017 - Location: Bottom end of Anzac Parade, Canberra
Circle Topic: Frontier Wars, Massacres, Conflicts
TIME PRESENTERS DESCRIPTION FACILITATORS
9:30 – 10:00
Maureen Davis, Brinja-Yuin

Appin Massacre Memorial

Ghillar, Michael Anderson, Euahlayi
10:00 –10:30
Isobel Anderson, Kirjin

Frontier wars, Massacres, Conflict. The Australian Genocide
10:45
Bring banner in memory of the Peoples who died in defence of Homelands

FRONTIER WARS MARCH up Anzac Parade to WAR MEMORIAL. –
Keep calm if provoked by agent provocators/stirrers!!
 
1:00 – 2:00
LUNCH BREAK @ Aboriginal Embassy
2:00 – 3:00
Gathering of Minds

Open forum –

DEBRIEF and NEW IDEAS CIRCLE


Marbuk, Barkinji &Gomeroi;
3:00 – 3:15
Afternoon tea break
3:15 – 5:30
Ghillar, Michael Anderson, Euahlayi;
Marbuk, Barkinji&Gomeroi;
Maureen Davis, Brinja-Yuin;
Christine Palmer, Kayteje, and others

OPEN FORUM CIRCLE:
Future strategies for Aboriginal Embassy &
linking with other Embassies.
Meaning of Embassy in international law.

Dave Peachey, Wiradjuri
5:30 onwards
Dinner

– bring a plate of food for sharing

6:30 onwards
Music exchange / cultural exchange

Movies and Music

Aboriginal Embassy


Day 1 Day 2 Day 3 Day 4 Day 5

Sovereignty Workshop

Wednesday 26 April 2017 - Aboriginal Embassy, Canberra

AGENDA - DAY 5
Day 5: Wednesday 26 April 2017 - Location: The Meeting Tent
Circle Topic: Decolonising & Healing
TIME PRESENTERS DESCRIPTION FACILITATORS
8:30-9:00
REGISTRATION

Christine Palmer, Kayteje:
Krystal Hurst, Worimi
9:00 –10:35
Ghillar, Michael Anderson – Euahlayi
Nation

PROCLAMATION of First Nations Sovereignty:
Understanding the legal argument of First Nations/Tribal Sovereignty
Establishing 'bone fides' [the real thing]
Taking out their colonial source of power
Key court cases

Ray Peckham, Wiradjuri
10:35–10:45
Q & A
 
10:45–11:00
Morning tea break
11:00–12:20
Ghillar, Michael Anderson – Euahlayi

REPAIRING & REBUILDING OUR NATIONS/TRIBES:
REPARATION & HEALING

Serene Fernando, Gomeroi
12:20–12:30
Q&A
12:30 –1:30
LUNCH BREAK
1:30 –2:20
Ghillar, Michael Anderson – Euahlayi

PUTTING OUR LAW ON TOP
CONTINUING SOVEREIGNTY & OLDEST CULTURE

Ruth Gilbert - Wiradjuri
2:20 –3:00
Gathering of minds

OPEN FORUM CIRCLE
Working together
What do we need? What's lacking?
Ways forward, drafting & adopting resolutions
Action plan

Marbuk, Barkinji
Ghillar, Michael Anderson – Euahlayi
3:00 – 3:15
Afternoon tea break
3:15 – 4:30
Gathering of Minds

OPEN FORUM CIRCLE:
OUTCOMES for NATIONAL GOVERNANCE
Adopting Resolutions
Statements/Communiques

Christine Palmer, Kayteje &

Serene Fernando, Gomeroi

4:30 to 5pm
Closing
Day 1 Day 2 Day 3 Day 4 Day 5